Otrzymaliśmy zlecenie, które polegało na aktualizacji PrestaShop z bardzo starej wersji 1.5 do najnowszej wersji (aktualnie 8.3). Z uwagi na ograniczony budżet, zaczęliśmy analizować, jak najtańszym kosztem wykonać to zlecenie. Sprawę ułatwiał fakt, że wcześniej PrestaShop służył do składania zamówień tylko autoryzowanym i w dedykowany sposób zweryfikowanym dystrybutorom. W 2012 roku, kiedy sklep był realizowany, wdrożono kilka dedykowanych rozwiązań, które były niezbędne do jego funkcjonowania. Rynek się zmienił, klient potrzebował nowych rozwiązań. Z innych chciał zrezygnować, i okazało się, że funkcjonalność domyślnej PrestaShop odpowiada praktycznie w 100% potrzebom klienta.
Klient nie był wymagający, jeśli chodzi o grafikę, więc zapadła decyzja, że po aktualizacji skorzystamy z gotowego szablonu ze strony PrestaShop.
Głównym zadaniem była migracja produktów – około 4 tysiące pozycji. Produkty można przenieść na kilka sposobów:
Skorzystaliśmy z ostatniej metody, mając na uwadze, że aktualizacja PrestaShop z wersji 1.5 do 8.x na pewno nie uda się w jednym kroku, chociażby ze względu na niezgodność wersji PHP dla tych wersji. PrestaShop 1.5 jest kompatybilny z PHP 5.6, natomiast PrestaShop 8.x działa od PHP 7.4. Aktualizację przeprowadziliśmy w 3 krokach, podnosząc każdorazowo wersję PHP, tj. najpierw do 1.6, następnie do 1.7, kończąc na 8.x. W każdym kroku podnosiliśmy wersję PHP w zależności od wersji PrestaShop, z jaką pracowaliśmy, tak aby wersja PrestaShop pokrywała się z zgodnością PHP.
Warto zwrócić uwagę na wersję PHP przed aktualizacją sklepu internetowego PrestaShop i przemyśleć, jak to zrobić, szczególnie jeśli używamy modułu do aktualizacji „1-click upgrade”. Błąd wystąpi na 100% jeśli mamy np. wersję 1.7.4, która pracuje na PHP 5.6, i będziemy ją aktualizować do wersji PrestaShop 8.x, która wymaga minimum PHP 7.2. Moduł 1-click upgrade nie sprawdza kompatybilności wersji PHP, aktualizacja się zacznie i zakończy błędem.
Po aktualizacji PrestaShop pozostało przetestowanie, poprawienie formularzy rejestracji, instalacja nowego szablonu i aktualizacja miniaturek. I sklep PrestaShop gotowy.
W przypadku samodzielnej próby aktualizacji PrestaShop, obowiązkowo musimy wykonać i zabezpieczyć kopię bezpieczeństwa – zarówno plików, jak i bazy danych, aby w każdej chwili mieć możliwość odzyskania danych. Sama aktualizacja PrestaShop powinna być przeprowadzana w środowisku testowym, a nie produkcyjnym!
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Poza aktualizacjami wykonujemy bieżącą obsługę oraz budowę sklepów od podstaw. Migrujemy też sklepy do PrestaShop z innych silników. Jeśli chcieliby Państwo poczytać więcej na temat PrestaShop, zapraszamy do zapoznania się z cennikiem PrestaShop oraz instrukcją obsługi.
Warto aktualizować PrestaShop, ponieważ dzięki aktualizacjom mamy pewność, że nasz sklep jest bezpieczny.