Aktualizacja PrestaShop z 1.5 do 8.4

  1. Założenia dotyczące aktualizacji
  2. Możliwości zaktualizowania PrestaShop
  3. Aspekty techniczne niezbędne do aktualizacji.
  4. Przed przystąpieniem do aktualizowania PrestaShop

Założenia dotyczące aktualizacji Prestashop

Otrzymaliśmy zlecenie którym było aktualizacja PrestaShop bardzo starej działającej w wersji 1.5 do najnowszej wersji (aktualnie była to 8.3). Z uwagi na ograniczony budżet zlecenia zaczęliśmy analizować w jaki sposób najtańszym kosztem wykonać to zlecenie. Sprawę mocno ułatwiał fakt, że wcześniej PrestaShop służył do składania zamówień tylko autoryzowanym i w dedykowany sposób zweryfikowanym dystrybutorom. W 2012 roku jak sklep był realizowany było wdrożone kilka dedykowanych rozwiązań, które były nie zbędę do funkcjonowania. Rynek się zmienił klient potrzebował nowych rozwiań. Z innych chciał zrezygnować i okazało się funkcjonalność domyślnej PrestaShop odpowiada praktycznie w 100% potrzebom klienta.

Klient nie był wymagający jeśli chodzi o grafikę więc decyzja zapadła, że po aktualizacji skorzystamy z gotowego szablonu ze strony PrestaShop.

szablon wykorzystany po aktualizacji sklepu prestashop

Możliwości zaktualizowania PrestaShop

Pozostała kwestia zmigrowania produktów – ok 4tyś pozycji. Produkty można przerzucić na kilka sposobów:

  • wyeksportować ze starej PrestaShop i zaimportować na nowej instalacji PrestaShop
  • skorzystać z płatnego modułu, który który zrobi to za nas automatycznie
  • Użyć dedykowanego narzędzia do aktualizacji PrestaShop – 1-click upgrade

Skorzystaliśmy z ostatniej metody mając na uwadze, że aktualizacja PrestaShop z wersji 1.5 do 8.x na pewno w jednym kroku się nie uda, chociażby ze względu na niezgodność wersji PHP dla tych wersji. Prestashop 1.5 jest kompatybilny do PHP 5,6 natomiast PrestaShop 8.x działa od PHP 7.4 . Aktualizację przeprowadziliśmy w 3 krokach podnosząc każdorazowo wersję PHP tj. najpierw podniesienie do 1.6 kolejno 1.7 kończąc na 8.x . W każdym z kroków podnosiliśmy wersję PHP w zależności od wersji PrestaShop z jaką pracowaliśmy tak aby wersja PrestaShop pokrywała się z zgodnością PHP.

Aktualizacja PrestaShop – aspekty techniczne

Warto zwrócić uwagę na wersję PHP przed aktualizacją sklepu internetowego PrestaShop i przemyśleć w jaki sposób to zrobić w szczególnie jeśli aktualizujemy modułem do aktualizacji „1-click upgrade”. Błąd wystąpi na 100% jeśli mamy np. wersję 1.7.4 która pracuje na PHP5.6 i będziemy ją aktualizować do wersji PrestaShop 8.x która wymaga minimum PHP7.2. Moduł 1-click upgrade nie sprawdza kompatybilności wersji PHP aktualizacja się zacznie i zakończy błędem.

PRESTA\PHP5.15.25.35.45.55.67.07.17.27.37.48.08.18.2
1.6.1NTTTTTTT*NNNNNN
1.7.0NNNTTTTT*NNNNNN
1.7.4NNNNNTTT*NNNNNN
1.7.5NNNNNTTTT*NNNNN
1.7.6NNNNNTTTT*NNNNN
1.7.7NNNNNNNTTT*NNNN
1.7.8NNNNNNNTTTT*NNN
8.0NNNNNNNNTTTTT*N
Tabela pokazująca kompatybilność wersji PHP w odniesieniu do wersji PrestasShop

Legenda:
– T – oznacza TAK – wersja PrestaShop działa konkretnej wersji PHP
– T* – oznacza TAK – wersja PrestaShop działa konkretnej wersji PHP dodatkowo jest to wersja rekomendowana
– N – oznacza NIE – wersja PrestaShop nie działa konkretnej wersji PHP
– PRESTA – w pionowej kolumnie zostały oznaczone kolejne wersje PrestaShop od wersji 1.6
– PHP – pierwszy wiersz prezentuje wersje PHP. Jako ciekawostka wersja PHP 5.1 miała premierę 24 listopada 2005 (prawie 20lat temu)

Po aktualizacji PrestaShop pozostało przetestowanie, poprawienie formularzy rejestracji, instalacja nowego szablonu, update miniaturek. I sklep PrestaShop gotowy.

Przed przystąpieniem do aktualizowania PrestaShop

W przypadku samodzielnej próby aktualizacji PrestaShop obowiązkowo musimy wykonać i zabezpieczyć kopię bezpieczeństwa – zarówno plików jak i bazy danych. Żeby w każdej w chwili mieć możliwość odzyskania danych. Sama aktualizacja PrestaShop powinna być przeprowadzana w środowisku testowym a nie produkcyjnym!

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty cennik sklepów PrestaShop poza aktualizacjami wykonujemy bieżącą obsługę oraz budową sklepów od początku. Migrujemy też sklepy do PrestaShop z innych silników. Jeśli chcieli by Państwo poczytać więcej nt. PrestaShop zapraszamy do instrukcja obsługi.

Warto aktualizować PrestaShop dzięki aktualizacjom mamy pewność że nasz sklep jest bezpieczny.

Zamów wycenę
Polityka prywatności | Regulamin
Pro-link 2005-2020