Jak przeglądarki internetowe widzą strony internetowe zabezpieczone certyfikatem SSL.
Poniżej prezentujemy porównanie (ze screenami ). Jak najpopularniejsze przeglądarki internetowe wyświetlają w pasku adresu URL. Adres strony internetowej zabezpieczonej certyfikatem SSL oraz strony bez certyfikatu.
Strony zabezpieczone certyfikatem SSL posiadaja przedrostek https:// strony bez certyfikatu zaczynają się od http://
Przeglądarka Chrome jest używana na niespełna 70% komputerach stacjonarnych i laptopach. Dlatego zaczynamy od pokazania jej jako pierwszej w naszym zestawieniu. Chrome w pasku URL dodaje komentarz „Niezabezpieczona” ( Wersja 80.0.3987.132 (64-bitowa) )
Mozilla Firefox jest drugą co do popularności przeglądarką internetową instalowaną na komputerach stacjonarnych i laptopach z systemami Windows. Jej udział w rynku przeglądarkach internetowych w 2019r. wynosił niecałe 10%. Mozilla Firefox pokazuje w pasku URL kłódkę. W zależności od tego czy jest zainstalowany certyfikat czy nie kłódka jest przekreślona (dla stron bez certyfikatu) lub zamknięta (dla stron z poprawnie zainstalowanym certyfikatem SSL).
Kolejna przeglądarka mało popularna w Polsce.
Sytuacja na urządzeniach mobilnych jest analogiczna do przeglądarek internetowych na komputerach i laptopach. Połączenie ze stroną bez certyfikatu SSL jest oznaczane niebezpieczne.
Certyfikaty SSL są wystawiane na określony czas. W przypadku braku odnowienia certyfikatu w okresie jego ważności. Po okresie ważności połączenie ze strona zostanie zablokowane przez przeglądarkę
Z uwagi że podstawowe certyfikaty kosztują niedużo a spory czas jaki trzeba poświęcić na wygenerowanie i instalację sugerujemy zakup certyfikatu na kilka lat. Niektóre certyfikaty można wykupić nawet na pięć lat.
W przypadku jednak gdy certyfikat SSL wygaśnie. Należy niezwłocznie go odnowić. W tym celu należy wygenerować plik csr oraz klucz prywatny np. z adresu : generator csr . Przesłać do nas plik csr w celu podpisania certyfikatu. Określić rodzaj walidacji własności domeny np.: e-mail, plik który trzeba wgrać na serwer, wpis TXT w strefie DNS. Cała procedura poprawnie poprowadzona powinna zająć do 15min. Przy założeniu, że posiadamy odpowiednie dostępy i uprawnienia do serwera. Organizowanie tych danych może wydłużyć cały proces.