Funkcje, cechy i atrybuty w sklepie PrestaShop

Definiowanie atrybutów i funkcji

Żeby zdefiniować własne nowe parametry przechodź w panelu administratora do sekcji sprzedaż -> katalog -> atrybuty & cechy.

W tym miejscu możemy dowolnie edytować lub dodawać parametry które będą opisywały twój produkt.

Różnice między atrybutami a funkcjami

Oba parametry służą do doprecyzowania produktu. Podstawowa różnica między nimi jest taka, że atrybuty nie mają wpływu na cenę w przeciwieństwie do funkcji.

Atrybuty w Prestashop

Na przykładzie zaprezentujemy różnice stosowania atrybutów i funkcji w PrestaShop. Przykładowo sprzedajemy kurtki. W kategorii kurtki mamy 100 kurtek wszystkie kurtki męskie różnią się fasonem np. (wyjściowe/sportowe/na co dzień/młodzieżowe/) oraz materiałem z jakiego została jest wykonana np. skóra / jeans / materiał / flausz. Nasza kurtka została już wyprodukowana i sklasyfikowana nie zmieni swoich parametrów (kurtka skórzana nie zmieni się w kurtkę jeansową). Te atrybuty opisują świetnie cechy produktu i świetnie nadają się do filtrowania. Jeśli szukamy kurtki „na co dzień” wykonanej ze skóry wystarczy zaznaczyć filtr i ukryjemy inne kurtki.

Atrybuty produktu
Funkcje – mają wpływ na cenę ew. na towar wysłany do klienta

Funkcje w Prestashop

Inaczej jest w przypadku funkcji. Funkcje mogą mieć wpływ na cenę i na towar który finalnie zostanie wysłany do klienta. np.

  1. W naszym przykładzie kurtka może występować w rozmiarze L lub XL wybór nie ma to przełożenia na cenę produktu. Ale w trakcie zamówienia ważne jest żeby określić jaki rozmiar chcemy.
  2. Kurtka może występować w wariancie z podpinką lub bez. W przypadku gdy chcemy zamówić kurtkę z podpinką cena wzrasta o 100zł.

Możemy to określić dzięki funkcjom.

Ważne: Przed przystąpieniem do określenia co jest funkcją a co atrybutem w naszym sklepie internetowym PrestaShop, należy dokładnie przeanalizować nasz towar i sposób w jaki chcemy prezentować w naszym sklepie. W oparciu o zaprezentowany przykład jeśli dana kurtka „na co dzień” była wykonywana z różnych materiałów – materiał należało by określić jako funkcję która prawdopodobnie będzie miała wpływ na cenę.

Interesują Cie inne zagadnienia PrestaShop zachęcamy do odwiedzenia linków:
cennik PrestaShop
instrukcja PrestaShop
Sklepy internetowe PrestaShop

Zamów wycenę
Polityka prywatności | Regulamin
Pro-link 2005-2020