Tworzenie sklepu internetowego

Żeby zacząć przygodę sprzedaży w internecie na samym początku nie musimy od razu inwestować w skomplikowane rozwiązania informatyczne. Jeśli jesteśmy gotowi na kompromisy, chcemy zacząć od podstawowych rozwiązań możemy sami we własnym zakresie stworzyć sklep internetowy. Zakładamy że początku istnienia sklepu nie musimy wdrażać skomplikowanych integratorów z programami do faktur, rozbudowanych systemów rabatowych, dynamicznej aktualizacji stanów magazynowych. Podstawowym warunkiem jednak jest sprawdzenie czy nasz biznes nasze produkty które sprzedajemy wpasowują się w standardową funkcjonalność sklepu internetowego PrestaShop. Jeśli nasze produkty i oczekiwania wpisują się w model silnika możemy przejść do tworzenia sklepu internetowego.

Ważne: Zakładamy że posiadasz domenę internatową, hosting, oraz certyfikat SSL. Jeśli nie zapraszamy do kontaktu jesteśmy partnerem NASK możemy w 100% zapewnić infrastrukturę pod nowo tworzony sklep internetowy.

Przejdź do podstawywych pojęć na naszej stronie :
połączenie FTP
baza MySQL
PrestaShop sklep internetowy
sklepy internetowe
Budowa sklepu interntowego
cennik PrestaShop

Połączenie FTP do nowo tworzonego sklepu internetowego

W celu wgrania instalatora sklepu internetowego na serwer musimy połączyć się z serwerem za pośrednictwem protokołu FTP (File Transfer Protocol – protokół transmisji plików). Istnieje szereg programów umożliwiający tego typu transmisję dostępnych na różne platformy. Jednym z bardziej znanych dostępny na Windows jest FileZilla,

Opis działania. Przekażemy Ci adres serwera, nazwę użytkownika i hasło do serwera FTP które należy spisać w górnej sekcji programu. Po wciśnięciu przycisku „szybkie połączenie” po prawej części ekranu pojawi się zawartość serwera. Pliki wyświetlane przez serwer znajdują się w katalogu public_html i to do niego należy wysłać z lewej części ekranu nasz rozpakowany instalator sklepu internetowego który chcemy utworzyć.

Program FileZilla do wgrania sklepu internetowego na serwer.

Baza MySQL do tworzonego sklepu internetowego

Panel serwera – widok tworzenia bazy danych dla naszego sklepu internetowego niezbędna do stworzenia sklepu

Przed przystąpieniem do instalacji sklepu internetowego będziemy potrzebowali bazę danych w której będą przechowywane produkty, klienci, ustawienia, statystyki sklepu i wiele więcej. Silnik PrestaShop wykorzystuje do swojego działania bazę MySQL żeby ją założyć musimy przejść do panelu serwera link login i hasło Ci przekażemy. Po zalogowaniu przechodzimy do sekcji „Zarządzanie MySQL” pojawi nam się okno jak po lewej stronie. Wciskamy link „Utwórz nową bazę danych”. Ważne żeby dane te zapisać lokalnie w notatniku bo będziemy je podawać podczas tworzenia sklepu PrestaShop.

PrestaShop – silnik do stworzenia sklepu internetowego

PrestaShop to najpopularniejszy silnik do tworzenia sklepów internetowych. Instalator można poprać nieodpłatnie ze oficjalnej strony. Jedyne co trzeba podać to adres e-mail. Po zapisaniu instalatora na dysku lokalnym należy go rozpakować i wysłać na serwer na którym ma być zainstalowany sklep. W prezentowanym przypadku pobrany i rozpakowany instalator sklepu ma niecałe 190MB

Formularz pobierania instalatora sklepu internetowego PrestaShop.

Proces instalacji tworzonego sklepu internetowego

Tworzenie sklepu internetowego – etap 1

Po wgraniu na serwer plików wywołujemy adres URL naszej strony internetowej w przeglądarce pojawi się nam instalator który poprowadzi nas krok po kroku przez proces tworzenia sklepu internetowego.
W pierwszym kroku musimy określić język sklepu internetowego. Wartość domyślna jest ustawiana domyślnie z językiem przeglądarki w naszym przypadku jest popranie „Polish” (polski). Wciskamy „Next” żeby przejść do kolejnego kroku.

W drugim kroku zapoznajemy się z licencją oprogramowania. Silnik PrestaShop jest dystrybuowany na zasadzie licencji Open Software License v3.
Po przeczytaniu warunków licencji zgadzamy się z warunkami i przechodzimy do kolejnego kroku wciskając guzik „Następny”

Etap 2 – procesu budowy sklepu

Etap 3 -instalacji sklepu PrestaShop

W etapie trzecim podajemy nazwę sklepu oraz dane administratora.

W kroku czwartym podajemy dostęp do wcześniej utworzonej bazy danych MySQL z której nasz sklep będzie korzystał. Dane te były przekazane po założeniu bazy w panelu serwera (adres serwera, nazwa użytkownika, nazwa bazy i hasło).

Etap 4 – baza MySQL
Etap 5 – to oczekiwanie na proces
Etap 6 – podsumowanie procesu instalacji sklepu

Na tym etapie musimy usunąć z serwera katalog install a później przejść do panelu logowania. Zwróć uwagę że PrestaShop utworzy unikalny URL twojego sklepu internetowego. Od teraz tym URL będziemy się posługiwali do zarządzania produktami, klientami, zamówieniami, … .
Pozostaje zmienić logo, stworzyć kategorie, dodać produkty, ustawić płatności, dostawy i wstępnie zbudowany sklep internetowy możemy używać do sprzedawania swoich towarów.

Przykładowy widok produktów w panelu zarządzania sklepem.
Widok stworzonego sklepu.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź osobistego mieścimy się w Bydgoszczy i Warszawie. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy.

Zamów wycenę
Polityka prywatności | Regulamin
Pro-link 2005-2020